Font, nie czcionka – czyli podstawowe pojęcia typografii

Design / Ewa Brzozowska / 15 lipca 2014

Czcionka – prawdopodobnie najczęściej błędnie używane określenie w grafice komputerowej. Dla „laików” czcionka jest wszystkim co związane z wyglądem tekstu, ma rozmiar, kolor, kształt, wszystko czego można się czepić ;) Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że w takich przypadkach to wcale nie o czcionce mowa. Warto więc poznać zestawienie trzech podstawowych typograficznych określeń – font, czcionka i krój pisma (typeface).

Czcionka

Czcionka to zupełnie co innego niż powszechnie nazywane jest tym słowem. Jest to nośnik pojedynczych znaków pisma. W dzisiejszych czasach bardzo rzadko mamy do czynienia z czcionką. Kiedyś były to małe blaszki w maszynach do pisania czy metalowe bloczki, z których układane były słowa w druku wypukłym. Przenosząc to pojęcie do współczesnych czasów, czcionką komputerową możemy nazwać obraz pojedynczego znaku zakodowanego w postaci rastrowej lub wektorowej. W praktyce z takim elementem nie mamy w ogóle do czynienia. Dlatego pojęcie czcionki powinno zupełnie zniknąć z dyskusji o tekście.

Czcionka

Font

Nie ma polskiego odpowiednika tego słowa, dlatego font jest powszechnie używanym terminem w naszym ojczystym języku. Jest on cyfrową postacią pisma z zachowaniem informacji o poszczególnych znakach danego kroju pisma w postaci wektorowej lub bitmapowej. Mówiąc prościej, jest to zestaw wspomnianych czcionek o określonych wspólnych cechach. Fontem jest Arial Bold, Helvetica Neue 45 Light, Lato Light. Dany font określony jest dwoma czynnikami – jego krojem (typeface, np. Arial) i odmianą kroju (bold, light).

Font

Krój pisma

Krój pisma (z angielskiego typeface) to wygląd fontu, jego design. Są to np. Arial, Helvetica, Lato, Open Sans, Ubuntu. Krój jest tym, co podoba nam się w danym napisie, jego wygląd, charakter i styl. Jak łatwo zauważyć, dany krój pisma może występować w różnych odmianach (bold, light), tworząc już określony font. Zespół takich fontów tworzy rodzinę fontów – font family, czyli krój pisma.

Krój pisma

Jak widać, najczęściej używane określenie „czcionka” jest najmniej właściwym określeniem w typografii. Nie należy się jednak zbytnio przejmować i obsesyjnie wytykać każdemu, że jest to „font, nie czcionka”. Upowszechnienie w naszym języku czcionki zamiast fontu sprawia, że dla samej jasności komunikacji lepiej używać znanego wszystkim skrótu myślowego. Grunt, to znać różnicę między tymi pojęciami.

Co sądzisz o wpisie?
BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (3 głosów, średnia ocen: 4,00 z 5)
Loading...