Superlogo Supermana

Design / Ewa Brzozowska / 3 marca 2014

Logo Supermana jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych symboli, jakie kiedykolwiek stworzono. Historia jego powstania i ewolucji jest interesująca tak samo jak historia samego superbohatera.

Twórcami koncepcji logo byli Jerry Siegel i Joe Shuster. Jak widać, litera „S” nawiązuje nie tylko do nazwy superbohatera, ale też do nazwisk twórców sławnego symbolu. Poza tym oczywistym nawiązaniem, symbol Supermana posiada głębokie korzenie idealistyczne i każdy jego element w pewnym stopniu nawiązuje do historii, literatury, nauki czy sztuki.

Jako Clark Kent Superman powiedział kiedyś w komiksie, że „wielu ludzi postrzega superbohatera jako formę współczesnej mitologii”. W takim przypadku symbolizm ukryty w tej postaci i jego znaku jest jak najbardziej uzasadniony i warto przyjrzeć mu się bliżej.

Struktura

Logo Supermana ma formę charakterystycznego insygnium składającego się z dużej litery S wpisanej w żółtą tarczę, ograniczoną czerwoną obwódką. W tym fantazyjnym trójkącie ze ściętymi na górze kątami można doszukać się podobieństwa do godła masonerii z kwadratem i kompasem, który reprezentuje schemat świata, uchwycony między umysłem świata duchowego (kompas) i sfery fizycznej, ziemskiej (kwadrat). Tarcza nawiązuje również do kształtu diamentu, co może symbolizować odwagę i siłę charakteru. Diament, który znany jest ze swojej trwałości odzwierciedla również wszechmocny i dominujący charakter jednego z najbardziej wpływowych superbohaterów wszech czasów.

masonery-diamond

Kolory

Logo Supermana składa się z dwóch kolorów: czerwonego i żółtego. Są to bardzo mocne barwy, podkreślające siłę i godność superbohatera. Dodatkowo są to kolory Rao (czerwone słońce Kryptonu, planety Supermana) i Sol (inna nazwa Słońca w języku łacińskim, odnosi się też do światła słonecznego). Moce Supermana są aktywowane przez żółte słońce Ziemi i czerwone słońce Kryptonu, planet, z którymi związany jest Superman.

Litera S

Litera „S” użyta w logo nie jest tylko inicjałem Supermana. Oznacza ona również ratowanie życia (Saving lives), powstrzymywanie zbrodni (Stopping crime) i udzielanie pomocy (giving Super-Aid) tam, gdzie jest to potrzebne.

s-evolution

Na przestrzeni 75 lat dokonano co najmniej dziesięć głównych rewizji logo, polegających na zmianie kolorów, tarczy, czy samej litery „S”. Dostosowywano symbol Supermana do wielu stylów artystycznych i aktualnego stroju superbohatera. Jednak jego fundamentalne podstawy pozostały nieruszone i trwają w pierwotnej formie do dziś.

1683184-inline-inline-1-superman-s-logo-over-the-years

Co sądzisz o wpisie?
BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (Brak ocen, bądź pierwszy!)
Loading...