Typograficzne klimaty – Romantyzm

Design / Ewa Brzozowska / 24 czerwca 2014

Romantyzm, wraz z kojarzącą się z nim namiętnością, urokiem i elegancją ma kilka bardzo charakterystycznych cech. Faliste linie z nadmiernie uwydatnionymi detalami, grubsze kreski, zaokrąglone zakończenia oferują odbiorcom coś, co może ich pochłonąć – jak uczucie do ukochanej osoby. Ponętne i głębokie kolory romantyzmu sprawiają wrażenie przyjemnych w dotyku i działają na zmysły.

Paleta kolorów dla romantyzmu.

Font

Romantyczny styl pisma rozpoznajemy po proporcjach grubości kresek, szerokości znaków, które wabią wzrok i prowadzą wokół swoich kształtów. Kojarzą się ze smukłą talią lub obfitymi, ponętnymi kształtami. Im okrąglejsze łuki lub powolniejsze przejścia od grubych do cienkich elementów liter, tym bardziej pismo wydaje się romantyczne, porusza się w zmysłowym, uwodzicielskim rytmie. W pisankach, piśmie bardzo ozdobnym, na pierwszy plan wysuwa się romantyzm bardzo elegancki, wyrobiony, zmierzający ku delikatności. Uzupełniające je fonty szeryfowe z uwydatnionymi kształtami wykończeń, oprócz swojego ogólnie romantycznego wyglądu sugerują także element nostalgii i czaru.

Fonty dla romantyzmu.

Paleta barw

Ciemne, mocno nasycone kolory, zwłaszcza w odcieniach czerwieni, fioletu i różu podkreślają zmysłowość i romantyzm. Te głębokie barwy przez kontrast potrafią nadać nutę romantyzmu sąsiadującym barwom chłodniejszym i neutralnym. Dodatkowo czerń użyta jako tło kompozycji intensyfikuje ten zawarty w czerwieniach i fioletach romantyczny wydźwięk. Najbardziej namiętną barwą jest oczywiście czerwień, szczególnie jaskrawa. Natomiast jej bledsze wersje, wpadające w różową, lawendową, brzoskwiniową tworzą nastrój romantyzmu marzycielskiego i orzeźwiającego. Są bardzo młodzieńcze, urocze i czarujące.

Palety barw dla romantyzmu.

Przykład

Ciężko wyobrazić sobie lepsze miejsce dla romantycznego klimatu niż zaproszenia ślubne. To w nich właśnie znajdują zastosowanie najpiękniejsze ozdobne pisanki, połączone z czytelnymi krojami szeryfowymi i pastelowymi kolorami.

Przykład zaproszenia

Takie kroje pisma i palety barw bardzo dobrze sprawdzają się także w internecie, np. w przypadku typowo kobiecych sklepów internetowych z odzieżą, biżuterią, bielizną czy kosmetykami. Jako przykład możemy przytoczyć chociażby stronę Victoria’s Secret – http://www.victoriassecret.com.

strona

Co sądzisz o wpisie?
BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (Brak ocen, bądź pierwszy!)
Loading...