Typograficzne klimaty – Spokój

Design / Ewa Brzozowska / 21 maja 2014

Kroje pisma i kolory zastosowane w projekcie graficznym niosą ze sobą bardzo istotny przekaz. Wyrażane przez nie nastroje mogą być różnie postrzegane przez różnych odbiorców. Dlatego rolą grafika jest możliwie najbardziej bezpośrednie zwrócenie się ku konkretnemu odbiorcy i zastosowanie takich krojów pisma, które wywołają w nim odpowiedni oddźwięk.

Poprzez swe abstrakcyjne kształty i obecność charakterystycznych detali każdy font można sklasyfikować ze względu na nastrój, przekazywane koncepcje czy wiek odbiorców. W zestawieniu z odpowiednią paletą barw powstają w ten sposób konkretne kategorie stylów, które postaram się przybliżyć w serii wpisów na ten temat.

Spokój

01

Pierwszy klimat, któremu się przyjrzymy, to spokój. Spokój jest statyczny, powolny, odprężający. Stanowi przeciwieństwo dynamizmu, wprowadza nastrój nostalgii, relaksu i opanowania. Spokojne fonty i barwy dalekie są jednak od monotonii i nudy. Charakteryzują się raczej gładkością, konsekwencją i zintegrowaną formą.

Font

Stworzenie za pomocą odpowiedniego kroju pisma atmosfery spokoju i statyczności nie jest rzeczą łatwą. Każdy krój pisma ma określone kształty i rytm, co mimo wszystko wprowadza do niego pewną aktywność. Aby „uspokoić” i zneutralizować kompozycję trzeba odwołać się do dodatkowych zabiegów, takich jak na przykład zwiększenie światła między literami, co spowolni rytm czytania. Istnieją jednak fonty z natury bardziej spokojne niż inne, np. umiarkowanie rozszerzone fonty bezszeryfowe o spadzistych brzuszkach i bardziej okrągłych łukach. W zdecydowanie szerszych krojach pisma pojawia się już silne wrażenie ruchu poziomego, przez co font traci swój spokój.

spokoj-przyklad

Paleta barw

Podstawą stworzenia spokojnej palety jest zastosowanie barw o niewielkiej długości fali – np. niebieska, niebieskofioletowa, niebieskozielona. Do ich przetworzenia mózgowi nie potrzeba wiele energii, a ich widok powoduje spowolnienie metabolizmu. Zestawienie tych chłodnych odcieni można wzbogacić o nieco cieplejsze beże, odcienie jasne, także szarości, które wprowadzą nastrój komfortu i bezpieczeństwa. Używając kombinacji tych barw, można wywołać klimat uspokojenia, dzięki ułożeniu obok siebie barw o podobnej jasności, co powoduje optycznie zmiękczenie krawędzi między nimi.

spokoj-palety

Przykład

Stosując się do opisanych zasad, możemy stworzyć bardzo czytelne i przejrzyste projekty. Bazując na jasnych barwach i prostych fontach otrzymujemy dużo spokojnej przestrzeni, dzięki czemu wprowadzamy w kompozycji odprężającą atmosferę. Przykładem może być strona http://madebypfd.com – szaro-niebieska, spójna kolorystyka, prosty krój pisma i kontrast rozmiarowy uzyskany dzięki dużym „pustym” obszarom pozwolił utrzymać nastrój spokoju.

PFD
http://madebypfd.com

Co sądzisz o wpisie?
BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (Brak ocen, bądź pierwszy!)
Loading...