Po co dbać o solidne hasła do strony?

Inne / Łukasz Socha / 29 października 2014

Mimo licznych artykułów w różnych serwisach, portalach internetowych ciągle spotykam się z bardzo słabymi hasłami typu: admin, admin123 albo z imionami lub nazwami firm. Niektóre firmy stosują z kolei wzorzec haseł – znając jedno bez problemu można odgadnąć i pozostałe.

Postępowanie takie jest zachętą niczym pozostawienie otwartych drzwi i wyjechanie na kilka dni z domu. Zgodzisz się ze mną, że jest to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie? Wracając do świata stron www mając słabe hasła narażasz się na co najmniej 2 poważne zagrożenia:

  • Osoba mająca niepowołany dostęp może zniszczyć cały serwis. Wiele hostingów nie posiada niestety regularnych kopii danych, a więc w takiej sytuacji można stracić wszystko – czas, pieniądze, klientów.
  • Innym poważnym problemem jest działanie na szkodę firmy. Jeżeli ktoś nieuprawniony (np. były pracownik lub konkurencja) zdobędzie dostęp do strony www może dodawać dowolne treści. W tym takie, które będą kompromitować firmę w oczach klientów i partnerów. Jeżeli coś raz trafi do internetu, nigdy z niego nie zniknie…

Jakie hasła ustawiać?

Mam nadzieję, że te dwa argumenty przekonują cię, by dbać o dane dostępu. Jeżeli tak, zapewne zastanawiasz się jakie hasła ustawiać. Najlepiej by hasła składały się z losowych znaków złożonych z liter, liczb oraz znaków specjalnych (np. !@#*&). Nie zalecam stosowania imion, dat, prostych słów itp. Takie „zabezpieczenia” łatwo złamać metodą brute force, a poza tym jaką masz gwarancję, że akurat danej daty czy imienia z twojego życia nikt nie zna? :)

Do generowania haseł korzystam z serwisu www.random.org/passwords.

Co sądzisz o wpisie?
BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (Brak ocen, bądź pierwszy!)
Loading...