4 narzędzia przydatne w testowaniu stron RWD

Strony internetowe / Łukasz Socha / 18 marca 2015

Już od 21 kwietnia Google zacznie brać pod uwagę w mobilnym indeksie stron, czy strona jest dostosowana pod urządzenia mobilne. Strony nieresponsywne zapewne stracą wysokie pozycje w wyszukiwaniu mobilnym. Sprawdź, czy twoja strona jest gotowa na te zmiany.

Co to jest RWD?

Responsive Web Design jest techniką tworzenia płynnych stron www. Dzięki temu serwis www dostosowuje się do wielkości okna przeglądarki – strona wygląda w porządku na 24 calowym monitorze, jak i na 4 calowym smartfonie.

Ze względu na mnogość wielkości ekranów i różnorodności systemów operacyjnych na urządzeniach mobilnych strona RWD wymaga szczegółowego przetestowania. Na szczęście istnieją narzędzia, które ułatwiają to zadanie.

Narzędzia Google

Dla Google mobilne strony są coraz ważniejsze. Już od 21 kwietnia br. przy wyszukiwaniu z urządzeń mobilnych Google będzie brało pod uwagę czy strona jest RWD. Strony RWD będą na wyższych pozycjach niż strony niemobilne. Mając to na uwadze warto sprawdzić czy twoja strona jest mobile friendly. Do tego celu Google udostępnia dwa, przydatne narzędzia.

Google Mobile friendly

Już w listopadzie poprzedniego roku wspominałem o standardzie mobile friendly. Pomyślna weryfikacja strony www zwiększy szanse twojej strony, że nic złego się nie stanie z pozycjami strony www po kwietniowych zmianach w wyszukiwarce Google.

Link do narzędzia: https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/

Google Mobile Friendly

Google PageSpeed

Google PageSpeed jest do bardziej ogólnego przeznaczenia. Narzędzie służy do analizy tempa wczytywania stron deskopowych i mobilnych. Im wyższa liczba punktów, tym lepiej. Szybkość wczytywania strony jest jednym z czynników, jakie Google bierze pod uwagę przy ustalaniu pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Poza aspektami SEO szybkość wczytywania strony ma istotny wpływ na odczucia użytkowników serwisu, a to oni są najważniejsi!

Istotną zaletą Google PageSpeed jest dawanie konkretnych wskazówek, co należy jeszcze poprawić, by osiągnąć lepszy wynik. Jest to niezbędne narzędzie dla każdego web developera :)

Link do narzędzia: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

Narzędzia do symulowania urządzeń mobilnych

Pozytywne wyniki weryfikacji w narzędziach Google są ważne, ale nie najważniejsze. Najbardziej istotny jest komfort korzystania ze strony www. Nawet najwyższa pozycja w Google nie zagwarantuje osiągnięcia sukcesu, jeżeli strona nie nadaje się do użytku.

Dużym problemem w efektywnym tworzeniu stron RWD jest mnogość systemów i ekranów na urządzeniach mobilnych. Zapewne niewielu z was posiada kilka smartfonów, z rożnymi systemami (IOS, Android, Windows Phone). W takiej sytuacji przydatne są narzedzia takie jak:

Zrzut strony racymind.pl na Iphone 5S

Co sądzisz o wpisie?
BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (Brak ocen, bądź pierwszy!)
Loading...