Autorskie vs. gotowe oprogramowanie

Strony internetowe / Łukasz Socha / 26 marca 2014

Przy opracowywaniu koncepcji nowej strony internetowej zawsze powstaje pytanie: stworzyć autorski CMS, czy wykorzystać gotowy system? Oczywiście nie ma gotowej odpowiedzi na tak zadane pytanie, ale pokażę ci na co zwracać uwagę.

W poniższej tabelce opisuję podstawowe cechy obu typów aplikacji.

  Autorski CMS Gotowy CMS
Cena – Wysoka, wymaga długotrwałej pracy kilku osób. – Zdecydowanie niższa, wymaga tylko osoby do wdrożenia.
Funkcjonalność – Nieograniczona, aplikację można dowolnie dostosować do potrzeb klienta.
– Przemyślana struktura umożliwia łatwą rozbudowę.
– Ograniczona, przy mniej typowych funkcjach koszty modyfikacji skryptu mogą być wysokie.
Bezpieczeństwo – Zależy od umiejętności i wiedzy programistów.
– W przypadku profesjonalnego zespołu małe ryzyko poważnych luk.
– Szybka reakcja na ewentualne problemy.
– W przypadku projektów opensource kod aplikacji ogólnodostępny, a więc większe ryzyko znalezienia luki.
– W przypadku wykrycia poważnej luki zdani jesteśmy na reakcję osób odpowiedzialnych za rozwój CMS.
– Zaleca się na bieżąco aktualizować oprogramowanie.
Wsparcie techniczne – Poziom wsparcia zależy od zespołu programistów. – Przy projektach opensource buduje się społeczność gotowa do pomocy na forach dyskusyjnych.
– Z kolei przy komercyjnych aplikacjach zwykle sprzedawca zapewnia wsparcie techniczne.
Obsługa aplikacji – Prosta, dostosowana do potrzeb klienta.
– Brak zbędnych funkcji.
– Przy CMS opensource użytkownik ma dostęp do funkcji, które nie są mu potrzebne.

Strona jako wizytówka firmy

Zdecydowana większość stron to serwisy prezentujące ofertę, produkty firm. Mają one dość standardową strukturę: opis firmy, ofertę, galerię kontakt itd. Do tego typu stron www można bez obaw wykorzystać gotowy (zwykle opensource) system CMS.

<>Większość takich systemów zawiera wszystkie funkcje niezbędne do stworzenia serwisu prezentującego firmę. Dzięki temu koszty uruchomienia strony nie są wysokie – wystarczy stworzyć projekt graficzny oraz wdrożyć go do gotowego CMS. Nie musimy zatrudniać programisty do ciągłej aktualizacji systemu. W przypadku projektów opesource mamy gwarancję kodu na przyzwoitym poziomie – jest on cały czas „nadzorowany” przez społeczność zaangażowaną w rozwój projektu.

Niestandardowe strony www, web aplikacje

Inną kategorią stron są wszelkie serwisy oferujące różnorodne usługi. Jako przykład może posłużyć Allegro, czy zrealizowany przez nas serwis otoPawko.pl. Strony te mają konkretne funkcjonalności: Allegro umożliwia handel, z kolei otoPrawko.pl umożliwia wymianę opinii na temat szkół jazdy i instruktorów. W obu przypadkach mamy do czynienia ze specyficznymi funkcjami. Do realizacji tego typu projektów zwykle tworzy się autorskie oprogramowanie. Powód jest bardzo prosty. Gotowe systemy nie mają po prostu wymaganych funkcjonalności i czasem bardziej opłacalne jest stworzenie czegoś od zera niż modyfikowanie gotowych aplikacji.

Podsumowując, wybór oprogramowania zależy od konkretnego projektu. Przy nietypowych funkcjach serwisu warto się zastanowić czy stworzenie autorskiego oprogramowania nie będzie dla nas korzystniejsze. Przy typowych stronach „wizytówkach” warto moim zdaniem skorzystać z gotowego CMS. W takim przypadku tworzenie oprogramowania od zera jest w mojej opinii nieopłacalne.

Co sądzisz o wpisie?
BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (Brak ocen, bądź pierwszy!)
Loading...