Optymalizacja SEO – mapa strony dla Google

Strony internetowe / Łukasz Socha / 14 maja 2014

Stworzenie strony internetowej to dopiero początek drogi do osiągnięcia zamierzonego celu. W końcu nie projektujemy jej by samemu ją podziwiać, tylko żeby dotrzeć z ofertą do potencjalnego klienta :). Podstawą jakichkolwiek działań jest obecność w wyszukiwarkach internetowych (głównie w Google). Możemy przyspieszyć pojawianie się podstron naszego serwisu w Google dodając mapę strony.

Mapa strony dla Google jest dokumentem xml zawierającym adresy do wszystkich podstron serwisu wraz z datą ostatniej aktualizacji. Jeżeli jesteś ciekaw jak wygląda taka mapa możesz podejrzeć mapę naszego bloga.

Generowanie mapy strony w WordPressie

Mając teoretyczną wiedzę na temat map możemy przejść do jej wygenerowania. Na początek pokażę jak to zrobić w WordPressie.

We wszystkich, swoich serwisach korzystam z wtyczki Google XML Sitemaps. Tobie też polecam jej instalację.

racy-mind-instalacja-wtyczki-google-xml-sitemaps

Domyślnym formatem mapy strony jest html, a my potrzebujemy pliku xml. Na szczęście możemy to w łatwy sposób zmienić w ustawieniach wtyczki. Odznacz zaznaczone poniżej pole i zapisz zmiany.

racy-mind-ustawienia-wtyczki-google-xml-sitemaps

Pozostałe opcje możesz zostawić bez zmian. Wygenerowana mapa dostępna jest pod adresem http://adres-twojej-strony.pl/sitemap.xml

Generowanie mapy strony w innych systemach CMS

Jeżeli korzystasz z innego CMS niż WordPress możesz wykorzystać jeden z poniższych dodatków:

Jeżeli nie korzystasz z żadnego z wymienionych systemów, użyj generatora online, który stworzy plik z mapą do wgrania na serwer FTP. Wadą tego rozwiązania jest konieczność ręcznej aktualizacji pliku z mapą. W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy nie lepiej zwrócić się do programisty z prośbą o stworzenie generatora, który będzie aktualizował linki na bieżąco :)

Dodawanie mapy w Google Webmasterzy

Ok, mamy już wygenerowaną mapę. Musimy ją jeszcze dodać do narzędzia Google Webmasterzy. Przejdź racy-mind-google-webmasterzy

Po dodaniu i zweryfikowaniu strony ostatnią czynnością jest dodanie linku do mapy.

racy-mind-dodawanie-sitemap

I gotowe :) Dzięki temu twoje nowe podstrony zostaną szybciej dodane do wyników wyszukiwania.

Pobierz ebooka o optymalizacji stron internetowych

Co sądzisz o wpisie?
BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (Brak ocen, bądź pierwszy!)
Loading...