Proces tworzenia strony www

Strony internetowe / Łukasz Socha / 14 grudnia 2013

Stworzenie dobrej strony internetowej jest czasochłonnym procesem wymagającym zaangażowania kilku osób. W tym wpisie zaprezentuję etapy z jakich składa się realizacja kompletnej witryny internetowej oraz opiszę jacy specjaliści biorą w tym udział.

Osoby biorące udział w tworzeniu strony internetowej

  • Klient – to od niego wszystko się zaczyna. Bez określenia oczekiwań i koncepcji funkcjonowania serwisu pozostała część zespołu nie wie co tak naprawdę ma zrealizować.
  • Osoba odpowiedzialna za kontakt z klientem – obowiązkiem pracownika wyznaczonego do tego zadania jest zapewnienie sprawnej komunikacji pomiędzy klientem a specjalistami zajmującymi się stworzeniem projektu. Ponadto, często obowiązkiem osoby na tym stanowisku jest sporządzenie dokładnych wymagań klienta (specyfikacja).
  • Grafik komputerowy – to on tworzy projekt graficzny strony internetowej.
  • Web deweloper – zadaniem web dewelopera jest stworzenie, na podstawie projektu graficznego, funkcjonującej strony internetowej.
  • Copywriter – zadaniem copywritera jest napisanie unikalnej treści serwisu.

Znając zadania poszczególnych osób przeanalizujmy teraz poszczególne etapy całego procesu.

Etap 1 – analiza potrzeb klienta, spisanie specyfikacji

Jest to pierwszy, ale bardzo ważny etap w procesie tworzenia strony internetowej. Podczas rozmowy z klientem zbierane są wszelkie niezbędne informacje do realizacji projektu – opis funkcjonalności serwisu, zawartość (ilość i typy podstron), koncepcja graficzna. Bardzo ważne jest dokładne poznanie oczekiwań klienta i spisanie specyfikacji projektu. Dzięki temu obie strony wiedzą czego mogą oczekiwać i wymagać od siebie.

Etap 2 – stworzenie projektu graficznego

Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji od klienta do pracy przystępuje grafik komputerowy. Jego zadaniem jest stworzenie atrakcyjnego i funkcjonalnego projektu graficznego strony. W trakcie realizacji tego etapu występuje częsta komunikacja z klientem – w jej trakcie ustalane są wszelkie poprawki oraz następuje akceptacja kolejnych części projektu. W tym momencie bardzo ważna jest świadomość klienta, że po akceptacji tego etapu wszelkie modyfikacje graficzne są utrudnione, a często wręcz niemożliwe.

Etap 3 – zakodowanie projektu graficznego

Po pozytywnym zakończeniu drugiego etapu do pracy przystępuje web deweloper. Jego zadaniem jest „przetworzenie” projektu graficznego na kod zrozumiały przez przeglądarki internetowe. Osoba na tym stanowisku musi cechować się dużą starannością w celu zachowania jak największej zgodności z projektem stworzonym przez grafika.

Etap 4 – wdrożenie zakodowanego szablonu do systemu CMS

Po zakodowaniu szablonu następuje jego wdrożenie pod jeden z systemów zarządzania treścią. Dzięki zastosowaniu takiego systemu klient może sam w łatwy sposób edytować treść strony internetowej.

Etap 5 – testowanie i uzupełnianie treści

Jest to ostatni etap procesu tworzenia strony www. Wszystkie osoby zaangażowane w projekt (zalecany jest udział także klienta) sprawdzają czy strona została wykonana zgodnie ze specyfikacją oraz testują stronę pod różnymi przeglądarkami. Po pomyślnym przejściu testów następuje uzupełnienie strony treścią. Po tej czynności strona jest gotowa do publikacji :).

Co sądzisz o wpisie?
BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (Brak ocen, bądź pierwszy!)
Loading...