Przewodnik po WordPressie dla początkujących – ustawienia

Wordpress / Łukasz Socha / 8 marca 2014

Wiesz już jak dodać treść do WordPress’a oraz w jaki sposób stworzyć nawigację (menu) na stronie. W trzeciej części pomogę ci skonfigurować twój CMS.

W tym celu kliknij w link Ustawienia znajdujący się po lewej stronie. Otworzy ci się zakładka z ogólnymi ustawieniami.

Zakładka ogólne

ogolne

W zakładce tej zawarte są podstawowe ustawienia twojej strony. Na co zwrócić uwagę? Na pewno na Tytuł strony – będzie on wyświetlany w górnym pasku przeglądarki oraz w wynikach wyszukiwarek (np. w Google). Tytuł powinien być zwięzły, jasno opisywać czego dotyczy strona. Ważny jest także Opis, to on ma zwrócić uwagę użytkownika na twoją stronę wśród wyników wyszukiwania. Pamiętaj, że Google posiada limit na opis – maksymalnie 160 znaków.

Dodatkowo możesz tutaj ustawić odpowiednią strefę czasową oraz format daty. Na wpisany adres w polu Adres e-mail będą przychodzić wszelkie powiadomienia o aktualizacjach, nowych komentarzach itp.

Pozostałe pola nie są już bardzo istotne i zwykle pozostają bez zmian. Zapisz zmiany i przejdźmy do kolejnej zakładki.

Zakładka pisanie

pisanie

Jak nazwa wskazuje, zawarte są tu ustawienia związane z tworzeniem treści. Na samej górze mamy sekcję formatowanie. Możesz tam ustawić opcję, by WordPress zamieniał emotikony na ikonki. Zaznaczając drugie pole pozwalasz, by system sam poprawiał kod. Jeżeli nie znasz HTML włącz tę opcję.

Poniżej ustalasz domyślną kategorię twoich wpisów oraz domyślny format wpisu. Ciekawą funkcję konfiguruje się w sekcji Publikacja przez e-mail. Tworząc ściśle tajną skrzynkę emailową możesz dodawać wpisy… wysyłając emaila. Na pewno przydatna opcja dla aktywnych osób :)

Zakładka czytanie

czytanie

Ta zakładka nie zawiera może wielu opcji, ale są dość istotne. W sekcji Strona główna wyświetla masz możliwość ustawienia dowolnej strony WP lub wyświetlać wpisy blogowe jako stronę główną. W kolejnym polu ustawiasz maksymalną ilość wpisów wyświetlanych na jednej stronie.

W Kanały nowości wyświetlają ostatnie wpisujesz ilość wpisów wyświetlanych w kanałach RSS. Jeżeli nie wiesz co to jest RSS odsyłam do Wikipedii. W kolejnej sekcji radzę ci wyświetlać tylko wypisy a nie całą treść. Są serwisy, które bazują tylko na „kradzieży” treści z RSS.

Jeżeli twoja strona jest gotowa zezwól wyszukiwarkom na indeksowanie twojego serwisu. Jeżeli nie jest gotowy radzę zablokować taką możliwość.

Zakładka dyskusja

dyskusja

W tej zakładce zawarte są ustawienia odnośnie komentarzy oraz informowaniu o linkowaniu naszych wpisów przez inne osoby. Możesz tu między innymi ograniczyć możliwość komentowania dla tylko zalogowanych użytkowników, wypisać listę zakazanych słów albo ustawić moderację „ręczną”. Osobiście pozostawiam tutaj domyślne ustawienia. Zwykle one się sprawdzają.

Zakładka media

media

Tu chyba nie ma co zbytnio tłumaczyć :) Po prostu ustaw wymiary obrazków tak jak potrzebujesz.

Zakładka bezpośrednie odnośniki

besposrednie-odnosniki

Tym o to sposobem doszliśmy do ostatniej zakładki. Masz tutaj możliwość ustawienia sposobu generowania adresów wszystkich podstron twojego serwisu. Odradzam korzystania z ustawienia Domyślny. Nie jest ono ani wygodne dla użytkownika, ani przyjazne dla wyszukiwarek. Najczęściej korzystam z ustawienia Nazwa wpisu. Przy takiej opcji adres będzie zawierał tytuł podstrony (oczywiście bez polskich liter, spacji i innych znaków specjalnych).

To już koniec, przeliśmy razem poprzez wszystkie ustawienia WordPressa w podstawowej wersji (bez wtyczek). WordPress nie jest taki straszny… :)

Co sądzisz o wpisie?
BeżnadziejnySłabyŚredniDobryBardzo dobry (1 głosów, średnia ocen: 5,00 z 5)
Loading...